Skóra sucha – charakterystyka
Skóra sucha charakteryzuje się obniżoną zawartością wody i lipidów w naskórku, obniżoną ilością naturalnego czynnika nawilżającego oraz zmniejszoną aktywnością gruczołów łojowych. Przez to wydziela mniej sebum, szybko traci wilgoć i w rezultacie, bardzo szybko się odwadnia.
Suchej skórze nie sprzyja również okres zimowy, kiedy niska temperatura, wiatr, mróz oraz niska wilgotność powietrza, sprawiają, że staje się ona jeszcze bardziej przesuszona.
Skóra sucha jest bardzo cienka i delikatna, niekiedy widoczne są na niej suche skórki, podrażnienia, zaczerwienienia i naczynia krwionośne. Ma szary, ziemisty kolor, jest matowa i nie ma połysku.
Osoby z cerą suchą często skarżą się na nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i pieczenia, które są objawem zaburzonej bariery hydrolipidowej naszej skóry.
Jak dbać o suchą skórę zimą?
Na powierzchni skóry twarzy tworzy się warstwa hydrolipidowa, która chroni ją przed czynnikami z zewnątrz oraz zapobiega utracie wilgoci. Tak, jak zostało wspomniane, w przypadku cery suchej, bariera ta jest wyraźnie naruszona, dlatego też bardzo ważne jest zadbanie o odbudowę jej płaszcza hydrolipidowego.
Przy suchej cerze przede wszystkim należy unikać gorących kąpieli, przebywania w nadmiernie ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, częstych mechanicznych peelingów oraz ekspozycji na słońce.
Zarówno zimą, jak i latem zaleca się codziennie stosować krem ochronny SPF, np. La Roche Posay Cicablast Blume B5 SPF50, który zawiera ceramidy, pantenol oraz madekasozyd, czyli składniki przyczyniające się do naprawy naskórka i odbudowy bariery hydrolipidowej w naszej skórze.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja suchej skóry zimą?
Do oczyszczania cery suchej najlepiej stosować delikatne emulsje lub żele, które łagodzą podrażnienia i dokładnie oczyszczają skórę. Należy wybierać kosmetyki bez dodatku agresywnych środków myjących, które mogłyby ją wysuszać. Wartym uwagi produktem jest Eua Thermale Avene Cleanance Hydra, który regeneruje płaszcz hydrolipidowy.
Eau Thermale Avène – Łagodzący krem oczyszczający Cleanance Hydra
Na co dzień należy natomiast stosować kremy ze składnikami, które wiążą wodę, np.:
- kwas hialuronowy poprzez wiązanie wody utrzymuje nawilżenie w skórze; regeneruje naskórek, tworzy ochronny film, łagodzi, uelastycznia i zwiększa przenikanie składników aktywnych,
- mocznik zatrzymuje cząsteczki wody w skórze, łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację skóry i odbudowuje warstwę ochronną na skórze,
- gliceryna zapobiega utracie wilgoci w skórze, nawilża, zabezpiecza skórę i działa regenerująco.
Dodatkowo krem do cery suchej powinien zawierać substancje, które tworzą na skórze warstwę okluzyjną, pozwalającą zatrzymać odpowiednie nawilżenie, czyli:
- ceramidy naturalny składnik lipidów skóry, który pozwala przywrócić funkcję naturalnej bariery ochronnej (tzw. płaszcz lipidowy skóry),
- wosk pszczeli buduje plaszcz hydrolipidowy, nawilża skórę, łagodzi podrażnienia i wspomaga jędrność skóry,
- masła i oleje chronią skórę przed nadmierną utratą wody, doskonale nawilżają i regenerują skórę,
- witaminę E działa antyoksydacyjnie, chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, wyrównuje koloryt skóry i regeneruje naskórek.
Na dzień dla cery suchej dobrze sprawdzi się krem nawilżający La Roche Posay Toleriane Sensitive z ceramidami, witaminą B3, gliceryną oraz wodą termalną, który zapewnia ukojenie, nawilżenie i ma właściwości łagodzące.
Do przywrócenia bariery hydrolipidowej dobrze nada się również krem marki Bioderma Atoderm Nutritive z masłem shea, wyciągiem z awokado, wazeliną i gliceryną.
Bibliografia
Wojnowska, D., Chodorowska, G., Juszkiewicz-Borowiec, M. (2003). Sucha skóra – patogeneza, klinika i leczenie.
Sikorska, M., Nowicki, R., Wilkowska, A. (2015). Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej
Kacalak-Rzepka, A., Bielecka-Grzela, S. , Klimowicz, A., Wesołowska, J., Maleszka, R. (2008). SUCHA SKÓRA JAKO PROBLEM DERMATOLOGICZNY I KOSMETYCZNY.
G. Moncrieff, M. Cork, S. Lawton, S. Kokiet, C. Daly, C. Clark, Use of emollients in dry‐skin conditions: consensus statement, Clinical and Experimental Dermatology, Volume 38, Issue 3, 1 April 2013, Pages 231–238, https://doi.org/10.1111/ced.12104
Co sądzisz o tym artykule? Podziel się opinią