Jak działa promieniowanie słoneczne?

Promieniowanie UV to promieniowanie elektromagnetyczne, które nie jest widoczne dla człowieka. Dzieli się je na trzy rodzaje:

  1. Promieniowanie UVA – o długości fali 320-400 nm,
  2. Promieniowanie UVB – o długości fali 280-320 nm,
  3. Promieniowanie UVC – o długości fali 100-280 nm (które nie dociera do powierzchni Ziemi).

Promieniowanie UVA stanowi aż 95 proc. promieniowania ultrafioletowego i dociera ono do najgłębszych warstw skóry właściwej, a nawet głębiej. Promieniowanie UVA przyczynia się do:

  • powstawania zmian pigmentacyjnych (przebarwień), 
  • fotostarzenia
  • przesuszenia skóry
  • zmarszczek
  • pękania naczynek

UVA z racji tego, że dociera do głębokich warstw skóry, zwiększa też ryzyko rozwoju czerniaka, nowotworu skóry.

Promieniowanie UVB z kolei stanowi 5 proc. promieniowania, niemniej jednak podobnie, jak UVA jest wysoce szkodliwe dla naszej skóry. Ten rodzaj promieniowania jest odpowiedzialny za powstawanie rumienia oraz opalenizny. UVB może przyczyniać się do poparzeń skóry oraz reakcji alergicznych. Ponadto promieniowanie UVB odpowiada za uszkodzenia DNA komórek skóry, w związku z czym może przyczyniać się do rozwoju łagodnych i złośliwych nowotworów skóry. 

Dlaczego zimą trzeba używać SPF?

Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniej ochrony. Odpowiedni krem z filtrem powinien zawierać filtr SPF 50. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby filtr oferował pełną ochronę przed promieniowaniem UVB oraz UVA.

Wśród takich kremów możemy wymienić m.in. matujący krem do twarzy SPF50 firmy Vichy dla skóry tłustej i mieszanej, krem La Roche Posay Cicablast SPF50+ do każdego typu skóry, również wrażliwej i podatnej na podrażnienia oraz krem Dermedic Sunbrella SPF50+ do cery naczyniowej i wrażliwej.

Krem z filtrem należy stosować codziennie rano na oczyszczoną skórę twarzy, przed nałożeniem makijażu. Ilość kremu, jaka zapewni nam ochronę to około 2mg/cm3, co odpowiada długości 2 palców. Zaleca się również, żeby krem z filtrem nałożyć na inne, odsłonięte części ciała, w tym w szczególności na szyję oraz na dekolt. 

Krem SPF działa niestety tylko przez kilka godzin, dlatego bardzo ważna jest reaplikacja. Najlepiej reaplikować krem co 2-3 godziny i żeby to zrobić, nie trzeba zmywać makijażu. Nową warstwę kremu wystarczy wklepać w makijaż. 

Caudalie SPF 

Bibliografia

Wolnicka-Głubisz, W., Płonka, M, P. (2007). Rola promieniowania UV w etiopatogenezie czerniaka skóry. Współczesna Onkologia.

Węgłowska, J., Milewska, A. (2011). Pozytywne i negatywne skutki promieniowania słonecznego

Young, A. R., Narbutt, J., Harrison, G. I., Lawrence, K. P., Bell, M., O’Connor, C., Olsen, P., Grys, K., Baczynska, K. A., Rogowski-Tylman, M., Wulf, H. C., Lesiak, A., & Philipsen, P. A. (2019). Optimal sunscreen use, during a sun holiday with a very high ultraviolet index, allows vitamin D synthesis without sunburn. The British journal of dermatology, 181(5), 1052–1062. https://doi.org/10.1111/bjd.17888